Empatik Staj Okulu

etkinlikler
 • Turgay Can
 • Tarih

  16 Jun, 2012
 • Yorum

  0
 • Görüntüleme

  2599
 • İndirme

  0

Empatik Staj Okulu

alt text

SinerjikGroup şirketlerinden empatik.com’un Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri olan StajOkulu, 2001 yılında 5 gönüllü bilişim eğitmeni ve 22 öğrenci ile ilk sınıfını açmıştı. Aradan geçen 12 yılın sonunda bu gün (2012); 290 gönüllü bilişim eğitmeni ile 1.000’den fazla öğrenciye Staj imkanı sağlamıştır.

Özgün bir eğitim sistemine sahip olan StajOkulu 2012 yılında 90 Üniversite öğrencisine Staj imkanı sunmayı planlamaktadır.

2013’den itibaren ise bilişim, psikoloji, işletme, mühendislik, lojistik vs. gibi alanlarda aynı zaman diliminde bir çok StajOkulu sınıfı açmayı planlamaktadır.

Muhasebe, Finans, İngilizce, Arapça, Rusça, Bilişim, Girişim vs. konularını içeren BirbirimiziEğitelimOkulu ise empatik.com’un diğer bir Sosyal Sorumluluk Projesidir.

StajOkulu Nedir?

StajOkulu, bilişim alanında staj arayışı olan üniversite ve lise öğrencilerinin stajlarını en verimli şekilde gerçekleştirebilmeleri için alanında uzman kişilerden aldıkları 6 haftalık staj eğitimidir. Lise öğrencileri için gelecek yıldan itibaren ayrı sınıf açılması derslerin verimliliği açısından daha uygun olacağı gözlemlenmiştir.

Neden StajOkulu?

Türkiye’de stajlar ne yazık ki genelde naylon staj diye nitelenen içi boş bir formaliteden ibaret olur ya da firma çalışanları stajyerlerden ofis boy olarak istifade ettikleri bir süreç olmanın ötesine geçmez.

Malum olduğu üzere Türkiye’de Üniversitelerimizde daha çok teorik bilgi verilmekte.

Oysa StajOkulu’ndaki eğitmenlerin her biri bizzat piyasa şartlarında konusunda uzmanlaşmış, sektörün ve konusunun dinamiklerini bilen, yine konusunun dünü, bu günü ile ilgili uzmanlığa kavuşmuş olup StajOkulu öğrencilerine gelecek ile ilgili doğru vizyon (yönlendirme/router) sunabilecek kişilerden oluşmaktadır.

StajOkulu’nda öğrenciler referanslı olarak müracaat ederler ve tek tek özel mülakatlar sonunda seçilerek derslere alınırlar. Dersler üniversite ortamından daha dikkatli kontrol edilir, seçilen öğrenciler için önceden hazırlanan akıllı kartlar ile giriş çıkışları kontrol altında tutulur ve mazeretsiz 2 derse gelmeyen öğrencinin stajı iptal edilir. Her sınıf için öğrencilerin, eğitmenlerin ve sürecin tüm koordinasyonunu sağlayabilmek için bu konuda uzman bir koordinatör bulunur ve tüm koordinasyonu ve yoklamaları bu kişi kontrol eder.

StajOkulu sonunda öğrenciler uzman eğitmenlerin tecrübelerini hazır paketlenmiş-öz olarak alırlar ve iş hayatına başlamadan önce meslekleri ile ilgili hazır yaşanmış tecrübelerden istifade etmiş olurlar.

Okullarda verilen teorik eğitimlerden ziyade StajOkulunda bir uzman eğitmen günlük hayatında ne yapar, bu aşamaya gelirken hangi aşamalardan geçti ve hangi eğitimlere ağırlık verdi tarzında bilgilerini öğrenciler ile paylaşarak onlara nasıl bir yol izlemeleri konusunda tecrübe/bilgi paylaşımı yapar.

Bu Yıl StajOkulu’na Kimler Katılabilir?

Üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, MIS gibi bölümlerde eğitim görmekte olan bilişim alanında ilerlemek isteyen ve staj zorunluluğu olan referanslı öğrenciler katılabilir.

Staj zorunluluğu olamayan referanslı kişiler de yer kalması durumunda kayıt yaparak derslere katılabilmektedir.

Her üniversiteden belirli sayıda kontenjana yer verilmektedir ve burada öğrencilerin not ortalamaları, yaptıkları grup çalışmaları ve referansları dikkate alınacaktır.

StajOkulu’nda Hangi Eğitimler Var?

Her yıl daha da gelişen/artan gönüllü eğitmenlerimiz sayesinde Java, .net , C# , Veri Tabanı, Akıllı Kart Teknolojileri, SAP, PHP, Oracle, CRM, BI-MIS, Hackerlar ve Saldırı Teknikleri, Mobil Uygulamalar, Sosyal Medya, Girişimcilik, Proje Yönetimi, RFID, kurumsal bilgi güvenliği , yapay zeka, Kurumsal IT Yönetimi, Ethical Hacking, Dijital Video Teknolojileri, PMI ve PMP Sertifikasyonu, ITIL, Cobit vb. gibi öğrencilerin mezun olduktan sonra uzmanlaşmak istedikleri alana göre kendi yönlerini belirlemede (Router) yardımcı olabilecek bir çok farklı konuda eğitimler yer almaktadır.

Ayrıca son sınıf öğrencilerimizi iş hayatına hazırlama, mülakat teknikleri, kişisel gelişim konularında geleceklerine bir yön çizebilmelerine katkı sağlayacak dersler de programda yer alıyor.

İş hayatında çevre (network) oluşturma fırsatı.

StajOkulu öğrencileri farklı üniversiteden gelen sınıf arkadaşları ile ve stajları süresice muhatap oldukları her bir eğitmen ile çalışacakları sektörde ömür boyu kendilerine yol gösterecek fedakar büyükleri ile çok etkili bir çevre oluşturmuş olacaklar.

StajOkulu’nda Bu Yıl Yeni-Farklı Eğitimler Eklendi

StajOkulu her geçen yıl daha iyi eğitimler verebilmek için farklı projeler geliştiriyor ve bu yıl bu projelere bir yenisini daha kattı. StajOkulu eğitim süresince her hafta 1 gün Genç MÜSİAD ve Girişimci İş adamları Vakfı (GİV) ile birlikte “girişimcilik” eğitimleri düzenleyecektir.

Firma Ziyaretleri

StajOkulu’nda öğrencilerin şirketlerdeki günlük iş akışını gözlemlemeleri için her dönem firma ziyaretleri gerçekleştirilir.

StajOkulu’nda Öğrencilerden Alınan Ücret ne kadardır/nedir?

StajOkulu 2001 yılından beri hiç bir öğrencisinden ücret talep etmemiştir ve almamıştır.
Öğrencilerden beklenen; (temenni)
a) Derslere düzenli katılmaları.
b) Bu vesileyle gördükleri şekilde, hayatlarının bunda sonraki bölümünde karşılık beklemeden başka insanlara fayda üretme bilincine erişmeleri.
c) İleride, uzmanlaşacakları konularda StajOkulu’na eğitmen olmaları.
d) Çevrelerinde bulunan uzman tanıdıklarına StajOkulunu anlatarak eğitmen olmaya davet etmek.

Stajokulu’nda Eğitmenler’in Ücreti Nedir?

StajOkulu’dan eğitim veren tüm eğitmenler verdikleri eğitimin piyasa değeri ne kadar yüksek olursa olsun bu eğitimlerden dolayı hiç bir ücret talep etmezler. Tamamen gönüllülük esasıyla ders verirler ve öğrencilere koçluk yaparlar.

Bu kadar çok eğitmeni nasıl bir araya getirebiliyoruz?

StajOkulu’nda eğitim veren her öğretmen ve öğrenciler bizzat yaşayarak görmüştür ki, bu projede topluma fayda üretmenin ötesinde bir gaye yoktur, dolayısıyla topluma fayda üretmek için samimi bir platform bulması, önyargılardan arınmış bir şekilde hem kendisinin yıllarca (9 yıllık eğitmenlerimiz var) eğitmen olarak hizmet etmesini sağlarken hem de yakınındaki dostlarını da bu okula eğitmen olarak hizmet etmeye yönlendirmektedir.

StajOkulu’nda Kaç Tane Eğitmen Mevcut?
Bu güne kadar 290 kadar gönüllü bilişim eğitmenimiz oldu ancak gelecek yıl bu sayının (bilişim haricindeki konularda 1000’den fazla eğitmenimizin olacağını öngörüyoruz.)

Her öğrenci bir öğretmendir!

Her bir öğrencimiz aldıkları eğitim boyunca bizzat sürece tanık oldukları için onlar da bir kaç yıl sonra uzmanlaşacakları konularda bu okulun “en gönüllü” eğitmenleri olacaktır ve olmaktadırlar. Dolayısıyla 1000’den fazla bilişim eğitmenimiz var demek doğru olur. Bilişim haricinde açacağımız StajOkullarında da 1000’den fazla eğitmenimizin olacağını öngörürsek, üniversitelerin bile sahip olmadığı kadar öğretmen kadrosuna sahibiz.

StajOkulu’nda Sınıflar (adres) neresidir?

Bu gönüllü faaliyetlerin sınıf ihtiyaçlarını da yine gönüllü teşekküllerin sınıflarını kullanarak ya da belediyelerin gençlik merkezlerini kullanarak karşılıyoruz. BirBirimiziEğitelim sınıflarında genelde 50 civarında öğrenci olduğu için SinerjikOfis’in konferans salonunu kullanıyoruz.

Sertifika töreni ve Ödüller (Yılın öğrencisi ve Yılın öğretmeni)

Yaklaşık 40 gün süren bu organizasyonlarımız sonunda öğrenciler farklı konularda, uzman kişilerden aldıkları bilgilerle donanmış oluyorlar. Böylece eğilimlerinin daha da netleşmesi sağlanırken, eğitimlerin sonunda, iş hayatına adım atmadan önce ilk eğitim sertifikalarını da alarak kendilerine güven de elde etmiş oluyorlar. 5 yıldızlı bir otel de ya da kongre/kültür merkezlerinde Ailelerin de katıldığı Sertifika töreni ile StajOkulu’nu tamamlamış oluyoruz. Bu sertifika töreninde 2 haftalık proje döneminde yapmış oldukları projelerin sunumlarını yaparak bir çok büyük firmanın yetkilileriyle tanışma fırsatı sağlıyoruz ve Ünieversiteden mezun olduktan sonra iş imkanı için onlarla tanışma imkanı sağlıyoruz.

Anket ve SinerjikOfis ödülü

Öğrenciler arasında yapılan anketlerle öğretmenlerimizle ilgili sonuçlar elde ederken, öğretmenler arasında öğrencilerle ilgili yapılan değerlendirmeler sonunda en beğenilen 2 öğrenciye SinerjikOfis’te 6 ay ücretsiz her tür ofis imkanı ödül olarak verilecektir. Projesini geliştirmek ve ofiste bulunan uzman olan büyüklerinden alacağı destek ile iş hayatına –isterse girişimci olarak – ilk adımını atmasında empatik zemin oluşturacaktır, ilk harcı atacaktır.

Önce Eğit Sonra İş Bul (İş İmkanı)

Empatik, StajOkulu öğrencilerine iş bulmak için gayret gösterir. İstihdam konusunda bizden eleman talep eden şirketler öncelikle StajOkulu öğrencisi aramaktadır ve eğitimler esnasında öğrencilerle tanışmak için eğitim salonlarımızı ziyaret etmekte ve Sertifika Törenimize gelmektedirler.

Öğretmenlerimizle İstişare toplantısı

Her yıl stajokulu başlamadan önce öğretmenlerimizin bir çoğunun katıldığı Pazar kahvaltlı istişare toplantısı ile geçtiğimiz yıllarda elde ettiğimiz tecrübeler ışığında bu yıl nasıl daha iyi bir stajokulu dönemi geçirebiliriz diye müzakereler yaparız.

Başarı Faktörleri

12 yıldan beri devam eden StajOkulu’nun başarısının temelinde;
Gönüllü bir faaliyet olması, hem organizasyonu yapanların hem de eğitmenlerin maddi bir beklentisinin olmaması; samimiyet!

İstikrar,
Süreç yönetiminde bilişim alt yapısının etkin kullanılması.

StajOkulu’na Nasıl Kayıt Olabilirsiniz?

www.empatik.com üzerinde detaylı Cv oluşturup www.stajokulu.com web adresimizden ön kayıt formu dolduran adaylar, empatik tarafından mülakata çağırılırlar. Staj başvurusu yapan adayın başvurusu 2 hafta içerisinde sonuçlandırılır. Stajyer olarak kabul edilen adayların isim listesi aynı web adresinde yayınlanır. İsmi yayınlanan öğrencilerin kayıt formunu doldurup staj sözleşmesini imzalamasıyla kesin kayıt tamamlanmış olur.
2012 yılı için yaklaşık 700 öğrencinin başvurması öngörülmektedir ancak yapılan değerleme sonunda ancak 90 tanesini bu imkanı sunabileceğiz.

StajOkulu’na Nasıl Katkı Sağlayabilirsiniz?

1) Uzman olduğunuz konularda gönüllü eğitmen olabilirsiniz ya da tanıdığınız eğitmen formasyonuna-bilgisine sahip kişileri yönlendirebilirsiniz. Gelecek yıl muhtelif konularda uzmanlığı olan yüzlerce eğitmen ihtiyacımız olacağından her konuda eğitmen yönlendirebilirsiniz.
2) StajOkulu’nda proje geliştirecek olan öğrenci grupları için Proje Danışmanı/mentor/Koç/Mihmandar olabilirsiniz.
3) BirbirimiziEğitelimOkullarımız için ve gelecek yıl bir çok alanda açılacak Stajokullarımız için derslik sağlayabilirsiniz. (Vakıf ve Derneklerin yerleri olabildiği gibi belediyelerin de müsait yerleri olabiliyor)
4) Referans verebileceğiniz kişilerin bu eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanması için kendilerine haber verebilirsiniz.
5) Haftada bir gün teknik gezi için ziyaret edeceğimiz bilişim firması bulmamıza katkı sağlayabilirsiniz.
6) StajOkulu giderleri ile ilgili maddi destek olabilirsiniz ya da destek/sponsor olabilecek kişi/kurumlar bulabilirsiniz. (bu çağrımız 12 yıldır fazlaca karşılık bulmadı ama yine yazmış olalım)
7) Referans olabileceğiniz e-posta gruplarına bu e-posta/web sayfasını yönlendirebilirsiniz.

Gelecek Yıl Planı

İş dünyasındaki vakıf ve derneklerle yapacağımız iş birliği ile konularına uygun bölümlerde okuyan öğrencilere yönelik StajOkul’ları düzenleyeceğiz. Mesela Mimar Mühendisler Grubu ile Mimarlık konusunda stajOkulu, Girişimci İşadamları Vakfı ile girişimcilik StajOkulu, İstanbul Ticaret Üniversite ile işletme StajOkulu düzenleyeceğiz. Ayrıca Üniversite Dernekleri ile iş birliği yaparak sadece kendi üniversitelerinde okuyan öğrencilere yönelik bir çok StajOkul’u düzenleyeceğiz.

Yani, aynı zaman diliminde bilişim, mühendislik, lojistik, işletme, psikoloji vs. gibi bir çok alanlarda StajOkulu sınıfı açmayı planlamaktayız.

Lise öğrencilere yönelik düzenleyeceğimiz StajOkulu’nda her bir öğrenciyi Üniversite öğrencileri için düzenleyeceğimiz StajOkulu’ndaki büyükleri ile eşleştirerek onların eğitim ve kariyer hayatları süresinde koç’luk (mihmandarlık) yapmalarını sağlayacağız.

Aynı şekilde Üniversite öğrencileri için düzenleyeceğimiz StajOkulu’ndaki 1 ya da daha fazla öğrenciyi StajOkulu eğitmenleri ile eşleştirerek onların eğitim ve kariyer hayatları süresince koç’luk (mihmandarlık) yapmalarını sağlayacağız.

Diğer Projeler

1) BirbirimiziEğitelimOkulları

Öyle bir okul düşünün ki; hem öğretmensiniz hem de öğrenci!

2001′den beri organize ettiğimiz www.StajOkulu.com eğitim faaliyetlerinden ele ettiğimiz tecrübelerden yola çıkarak tüm yıl boyunca;herkes uzman olduğu konuda referanslı kişileri eğitebileceği diğer bir faaliyetimiz.

Bu okulda, mesela, java programcılığı konusunda uzmansınız ve öğretmen olarak ders verebilirsiniz, ama diyelim Oracle Database konusunda da eğitilmek istiyorsunuz ya da İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, bu durumda okulda öğrencisiniz demektir. Yani hem öğretmen hem de öğrencisiniz bu okulda. Bu hizmetlerden dolayı bir ödeme yapmanız gerekmiyor, tek gereken şey referanslı olmanız. Biz gerekli olan diğer alt yapı hizmetlerini –derslik, bilgisayarla vs. – hazırlıyoruz ve organizasyonu yapıyoruz.

Burada her şey gönüllü…

2) BirbirimiziTanıyalım

Web sitemiz ve mail grupları vasıtasıyla BiribirimiziTanıyalım yayınları yapıyoruz. Bu sayede; yine referanslı – Ahlaklı- insanların birbirleri ile tanışmasını ve bir birleriyle iş yapmasına platform oluşturmak. Bu konuda da sanal haberleşmenin ötesinde, gerçek mekanlarda bir araya getirme çalışmaları da yapıyoruz.

3) Birbirimizle Ticaret Yapalım Portali

Hazırlıkları çok büyük bir oranda bitmiş olan bu portal ile referanslı kişi ve kurumların kendilerini tanıttığı bir portal olacak ve herhangi bir şey satın alma ihtiyacınız olduğunda önce bu siteye girip üyelerde bu üründen satan var mı diye bakabileceksiniz. Herhangi bir şey satmak istediğinizde de referanslarınızı belirterek üye olabileceksiniz. Kullanımı, işlevselliği ciddi emeklerle en üst düzeyde tutulmaya çalışılan bu site bir sponsor bulunması durumunda kısa bir sürede devreye alınabilir durumdadır.

Sonuç olarak;

İyi insanların her bakımdan gelişmiş ve birbirleriyle tanışmış olmasının kötülükleri azaltacağına inanıyoruz. Toplumsal dönüşümlerin, ahlaklı insanların donanımlı ve organize olması, üstelik de cesur ve gayretli olması ile mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu gün, dünyadaki kötülüklerin sebebinin –esasında- iyi insanların (tembel) zayıf ve ben merkezli bir düşünce içerisinde olması ile ilgili olduğuna inanıyoruz. Ve inanıyoruz ki şu andaki rahatımızı bizden önce bir sürü eziyet ve gayretlere gark olmuş insanlara borçluyuz. Bu borcumuzu da ancak bizden sonraki nesillere faydalı olacak eserler bırakmak için karınca misali de olsa bir şeyler yapmakla ödeyebiliriz. Paraya ve makama kavuşan insanların geçmişini unutmadan, tarihten ders çıkararak sahip olduğu bu değerleri hizmet yolunda harcaması gerektiğine inanıyoruz, yoksa makamı için en yakın kardeşlerinin ayağını kaydırmak yolunda değil. Hizmet etmek, size verilmiş bir ayrıcalıktır. Mevlana’nın dediği gibi, hayat; başkaları için bir şey yapmaktır. Makam ve paramızın biz öldükten sonra hayırla yad edilmemiz için yeterli olmadığını, baki kalanın gök kubbede bir hoş seda bırakmak olduğunun bilincindeyiz.

Çok güçlü bir şekilde esen modern yaşam rüzgarının bizden çalıp götürdüğü bir çok değerimizi muhafaza etmekte zorlanıyoruz. Bu değerlerin en başında, hiç bir karşılık beklemeden başka insanlara da bir takım faydalar sağlayarak (özellikle eğiterek ve iş bularak) ben merkezli bir yaşam sürmenin ötesinde biz yaklaşımı temelli bir hayat kurgulanmasına katkı yapma gayreti gelmektedir.

Öğrenci, Gönüllü Eğitmen ve Program içeriğine ulaşmak ve başvurmak için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar..

0 Yorum..

Yorum yapmak için "Giriş yapın" yada "Misafir üye" olarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Yap